Třídní kola recitační soutěže

    Každoroční recitační soutěž na naší škole začíná tradičně změřením sil v jednotlivých třídách. Také letos se mohli všichni žáci 2. stupně postavit na pódium v promítací síni a vyzkoušet si, jak zvládnou umělecký přednes básně nebo textu, který si sami vybrali. Některým v této zkoušce zabránila viróza, několika žákům pokus nevyšel v důsledku nulové domácí přípravy. Ti nejlepší dostali šanci postoupit do únorového školního kola recitační soutěže. Komu se letos povedlo zazářit na prknech, která znamenají svět? (D. Hodaňová) (FOTO)

 

6.A                                                      8.A
Nikola Bártová                                  Jitka Cyprová
Nancy Didi                                        Denis Havelka
Vít Sereda                                         Lubomír Bavlnka
Václav Janoušek                               Adéla Koláčková 
Tea Ševčíková

7.A                                                       9.A
Barbora Skirková                               Kateřina Janíčková  
Aneta Jakubíková                              Lukáš Pernica
Veronika Jakubíková                         David Kopřiva
Dominika Madziová                           Sabina Hájosová
Tomáš Poláček                                 Zdeňek Šmerek
 

TŘEŤÁCI A ČTVRŤÁCI V JEZÍRKU

    V rámci environmentální výchovy se žáci každý rok účastní výukových programů. Třetáci, ze třídy 3.A  a 3.B společně zažili pěknou dopolední výuku v ekologickém centru Jezírko Soběšice, což je jedno z pracovišť Lipky. Výukový program byl na téma Společenstvo průsvitných křídel. Na Jezírku jsme utvořili velkou skupinu z obou tříd, která se pak rozlosovala na dvě menší. Los nám určil i téma bloku, který jsme hned absolvovali. První skupina měla téma mravenci. Na tomto stanovišti jsmezjistili spoustu zajímavostí o životě mravenců, o jejich způsobu bydlení i o tom, co se stane s mravencem, když ho přeneseme na jiné místo. V rámci hledání odpovědí na otázky jsme také prozkoumali model mraveniště. Po výuce nás čekala krátká výprava do lesa s mravenčí honičkou.  Druhá skupina se současně učila o včelách. K dispozici byl model včelího úlu, ukázka živočichů pod mikroskopy, stará hnízda létavého hmyzu i spousta obrázků. Dozvěděli jsme se o užitečnosti včel a dalších blanokřídlých živočichů. Naše dopoledne bylo velice zajímavé, všichni se těšíme na další návštěvu jednoho z ekoprogramů na Lipce. (L. Dohová) (FOTO)

PTAČINSKÝ SLAVÍK

    Den před pololetním vysvědčením 27. 1. 2016 se na naší škole na Ronovské uskutečnil již IV. ročník pěvecké soutěže Ptačinský slavík.
    Žáci z 1. - 4. ročníku si připravili písničky, které si sami vybrali. A tak jsme mohli slyšet písničky všech žánrů. Všichni zpěváci a zpěvačky zpívali skutečně s velkým nadšením a je rozhodně třeba ocenit i jejich odvahu, protože postavit se před tělocvičnu plnou spolužáků není nic jednoduchého.
    Celá soutěž byla rozdělena na kategorii jednotlivců a skupin. Rozhodování o vítězích v kategorii jednotlivců bylo tradičně velmi obtížné. Nakonec porota udělila 1. místo Julince Matulové ze 2. A za opravdu krásně zazpívanou písničku Purpura, na 2. místě se umístil Patrik Juřena ze 3. A s písní V ozvěnách a na 3. místě se umístila Terezka Prausová ze 4. A s písničkou Námořníci v pruhovaném tričku.
    Se zájmem jsme poslouchali i kategorii skupin, ve které se každá třída prezentovala jednou písní. Velmi překvapili prvňáčci z 1. C, kteří si odnesli vítězství s krásně zazpívanou písničkou Usnul vrabec za komínem.
    Celá soutěž se moc hezky vydařila a na V. ročník v roce 2017 se určitě můžeme těšit. Ptačinských slavíků totiž máme stále velký dostatek. (S. Karásková) (FOTO)

MEZINÁRODNÍ DEN MATEŘSKÉHO JAZYKA

    Po celém světě se mluví přibližně sedmi tisíci jazyky, přičemž některé z nich neexistují ani v písemné podobě. Každý z těchto jazyků je pro určitou skupinu lidí jazykem mateřským, i proto byl organizaci UNESCO vyhlášen 21. únor Mezinárodním dnem mateřského jazyka. Tento den nám připomíná význam jazyka, primárně toho mateřského, a jeho rozmanitost. Jedním z důvodů, proč UNESCO vyhlásilo tento mezinárodní den je skutečnost, že mnoha jazykům hrozí zánik (jedná se o jazyky používané malou skupinou lidí - v celosvětovém měřítku) a díky faktu, že některé z jazyků nemají svou písemnou podobu, hrozí jejich zánik úmrtím posledních lidí, kteří tímto jazykem hovoří. Na první pohled bychom si mohli říct - no a co, když tímto jazykem hovoří pouze úzká skupina lidí? Opak je pravdou, neboť v každém jazyce nalezneme jedinečné zkušenosti a znalosti týkající se prostředí, vlivů počasí, mytologie či počítání a vnímání času apod. Právě tento typ informací činí lidstvo vzdělaným a jedná se o velmi vzácné dědictví. Každý by si proto měl chránit svůj mateřský jazyk, ve kterém je obsažena jeho kultura a identita. 
POZOR, SOUTĚŽ!!!!!!!!!!!!!!
Redakce Časopisu Devítka vyhlašuje  k tomuto dni soutěž na téma: 
„Hrátky s češtinou“
Podmínky soutěže pro 1.stupeň:
    - vytvořte v kolektivu vaší třídy básničku na téma čeština, český jazyk, mateřský jazyk apod.
    - třídní učitelé pošlou za svoji třídu básničku na mailovou adresu: d.hodanova@adamov.cz
Podmínky soutěže pro 2.stupeň:

    - vytvořte v hodině Čj zajímavý text, v němž bude každé slovo začínat písmenem B
    - vytvořte v hodině Čj zajímavý text, v němž budou slova postupně začínat na písmena  v abecedě (např.: Alena
        biflovala celý den ekologii ....).
Uzávěrka soutěže je v pátek 26.února 2016
Nejlepší příspěvky budou otištěny ve školním časopise, popř. v adamovském Zpravodaji.
 
Jako motivaci uvádíme báseň, kterou složil žák 5. třídy J. Reichl.   Vesmír básen.docx (12021)
 

think blue cup 2015/2016

    Naše škola se již čtvrtým rokem zapojuje do florbalové soutěže 1. stupně  Think Blue Cup. Okresní kolo proběhlo u nás ve sportovní hale Sokol Adamov 11. prosince 2015. Tento turnaj jsme vyhráli a jako vítězové jsme postoupili dále do Krajské eliminace Jihomoravského kraje.
    Krajská eliminace se konala ve sportovní hale Sportpoint Brno 19. ledna 2016. Hrálo se na dvě skupiny chlapců, kdy ze skupiny postupovali první dva do dalšího boje o první místa. Zde jsme se utkali s těžkými soupeři ze škol: Brno Milénova, Bučovice, Pohořelice a Brno Republika. Skupinu jsme napínavě ukončili na druhém místě, což znamenalo postup a myšlenku na medaile. Čekaly nás ještě dva důležité zápasy. V semifinále jsme se postavili proti týmu ZŠ Brno Otevřená a porazili jsme je 3:2. Tato výhra nás vynesla do finálového zápasu o první místo. Už jen radost, že jsme se dostali tak vysoko a sdělení, že do dalších kol soutěže postupují obě místa, nás uklidnila a s lehkostí jsme hráli proti soupeři ze ZŠ Brno Mládežka a vyhráli jsme se skóre 2:1. V krajské eliminaci jsme tedy získali 1. místo. Naše Základní škola má nejlepší tým z Jihomoravského kraje pro tento rok. Postupové kolo pro vítěze se uskuteční v březnu v Olomouci. Jako nejlepší hráč našeho týmu byl vyhodnocen Ondra Kos. Za tým společně hráli: Bavlnka - gólman, Havlíček, Kos, Polzer Tomáš, Polzer Matyáš, Svora, Unčík, Vinklárek, Žlůva.
(L. Dohová) (FOTO)

 

FIT SVAČINA

    Společnost Laktea, o.p.s., realizátor programů Ovoce do škol a Školní mléko v rámci ČR, která zajišťuje našim žákům na prvním stupni zdarma ovocné balíčky vypsala podzimní soutěž Fit svačina. Pravidla byla jednoduchá. Ve školním kroužku, klubu nebo vyučování uvařit recept na zdravé jídlo, které se dá nosit do školy jako svačina. Do soutěže bylo potřeba dodat recept s fotografiemi a popis naší práce. Účastnili se jí žáci druhého stupně, kteří se přihlásili do školního kola zdravého vaření. Vyhodnocení soutěže proběhlo těsně před Vánoci. Účastnilo se kolem 200 školních skupin. Výhru si odneslo pouze prvních deset škol. Naše škola se umístila na 5. místě, z čehož jsme měli obrovskou radost. Výhra pro školu je velká. Získali jsme šek na 10 000,- pro školu, pomůcky na vaření od společnosti Tescoma v hodnotě 5 000,- Kč a sadu her od Sparkys a to vše za recept na pomazánku z pečené červené řepy a bulgur se zakysanou smetanou. Nutno tedy dodat, že má smysl vařit zdravě. (L. Dohová)

lyžák - ronovská

S radostným úsměvem se ve středu 6. ledna sešli u autobusu žáci prvního stupně z Ronovské a naložili svoje lyže a batohy. Čekala nás třídenní výuka lyžování ve Skiareálu Olešnice na Moravě. Počasí nám přálo, sníh byl skoro zázrak a ke štěstí nám chybělo pouze spuštění jednoho vleku. Po příjezdu se všichni rozdělili do barevných družstev a vypuklo lyžování. Dětí jelo 44 a z toho 12 se na lyže postavilo poprvé. Po příjezdu se lyžaři hned vrhli na kopec. Tito žáci si osvěžili znalosti z let minulých a pracovali na zlepšení toho, co umí. Našli se mezi nimi i výborní sjezdaři, kteří dokážou ostatním spolužákům poradit. Velký kus práce za sebou mají opět i ti nejmenší. První den se snažili lyže obout, postavit se, rozjet a zastavit. Druhý už zvládali všichni jízdu na malém kopečku a dětském vleku. A ten třetí den zkusili jízdu na velkém kopci. Všichni zaslouží velkou pochvalu. Děkuji instruktorům a rodičům za pomoc. S nimi celá akce proběhla hladce. Těšíme se opět za rok…                              (L. Dohová) (FOTO)

4.b a 5.a v planetáriu

    Ráno 17. 12. jsme jeli vlakem do planetária a hvězdárny v Brně. Program začínal v 8. 30, jmenoval se Zázračné planety. Nejdříve jsme si zopakovali souhvězdí a dozvěděli jsme se, že Malý Vůz a Velký Vůz není souhvězdí. Dostávali jsme tam různé otázky a na křeslech jsme mohli sedět bez bot, jak jsme chtěli. Během ukázky noční oblohy se sálem často ozývalo obdivné aaaaaach. Program nás poučil o planetách naší sluneční soustavy. Prošli jsme se po Venuši, Marsu, Jupiteru, podívali na kometu a také na porodnici hvězd.Až jsme vyšli z planetária tak jsme jeli tramvají na Náměstí Svobody na Vánoční trhy. Poté jsme zavítali do Mc Donaldu či KFC. Tam jsme si nakoupili hromadu věcí jako oběd. Vyšli jsme ven a jedli jsme oběd („hambáče“). Na nakoupení dárků jsme měli trhy, ale na trhách to bylo drahé, tak jsme šli do TESCA.V TESCU jsme byli asi hodinu a půl a na nakoupení dárků to bylo dost. Odjeli jsme vlakem zpátky do Adamova. Cestou vlakem jsme ještě dojídali jídlo, co jsme si koupili. (J. Kratochvíl, J. Reichl, 5.A)